(Nie)obecno艣膰 kobiet w polityce - Konferencja

(Nie)obecno艣膰 kobiet w polityce ? Czy wsp贸lna strategia dla Europy 艢rodkowo-Wschodniej jest mo偶liwa?
聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽Miejsce konferencji:Stadion Narodowy, Warszawa聽聽Data konferencji:27 wrze艣nia 2013, 10:00

Czy obecno艣膰 kobiet w polityce mo偶e wp艂yn膮膰 na zr贸wnowa偶ony rozw贸j kraj贸w Grupy Wyszehradzkiej? Czy Czeszki, Polki, S艂owaczki i W臋gierki chc膮 uczestniczy膰 w 偶yciu publicznym? Jakie mechanizmy wyr贸wnywania szans kobiet i m臋偶czyzn w polityce mog膮 si臋 sprawdzi膰 w regionie Europy 艢rodkowo-Wschodniej? Podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych aktywistki, polityczki i przedstawicielki nauki z czterech kraj贸w Grupy Wyszehradzkiej stara艂y si臋 znale藕膰 odpowied藕 na te pytania. Dzi臋ki obecno艣ci niemieckich go艣ci mo偶liwe by艂o r贸wnie偶 por贸wnanie do艣wiadcze艅 kraj贸w "nowej" i "starej" Unii Europejskiej

.

Mia艂am du偶膮 przyjemno艣膰 go艣ci膰 na tej Konferencji i wys艂ucha膰 do艣wiadcze艅 pa艅 z kraj贸w Grupy Wyszehradzkiej. Na tle tych pa艅stw sytuacja kobiet w Polsce jest zdecydowanie ju偶 lepsza, cho膰 jak obliczy艂 dr M.Walecki z Biura Instytucji Demokratycznych, moderuj膮cy I Panel Konferencji, wed艂ug tego tempa rozwoju - musi min膮膰 150 lat by kobiety zyska艂y pe艂ne r贸wnouprawnienie. Czy chcemy tak d艂ugo czeka膰? Zapewne nie. W Niemieckich landach kobiety liderki stanowi膮 1/4 i m贸wi si臋, 偶e to nadal zbyt ma艂a ilo艣膰. Wygranie wybor贸w przez A. Merkel jest dobrym przyk艂adem i wzorem dla innych kobiet, 偶e znaczenie kobiet w 偶yciu politycznym jest coraz wi臋ksze. Ani na W臋grzech, ani w Czechach i na S艂owacji nie zosta艂y prawnie usankcjonowane parytety i nadal szanse na przeg艂osowanie ich w parlamentach s膮 niewielkie. Niekt贸re partie polityczne wprowadzi艂y dobrowolnie parytety, lecz nie przek艂ada si臋 to na wy偶szy udzia艂 kobiet w 偶yciu politycznym. Co wi臋cej kobiety, kt贸re znalaz艂y si臋 w parlamencie nie g艂osuj膮 w sprawach wa偶nych dla nich samych zgodnie ze swoim sumieniem tylko wed艂ug przynale偶no艣ci partyjnej. Kobiet tam jest zdecydowanie wi臋cej na listach partyjnych do Europarlamentu. Dzi臋ki wprowadzeniu kwot, licznym szkoleniom zorganizowanym w wielu rejonach Polski oraz dzia艂alno艣ci Parlamentarnej Grupy Kobiet jak r贸wnie偶 Kongresu Kobiet polskie kobiety uczyni艂y ju偶 pierwszy, znaczny krok do wyr贸wnania ilo艣ci kobiet i m臋偶czyzn w 偶yciu publicznym naszego kraju, rozpocz臋艂y proces podnoszenia 艣wiadomo艣ci spo艂ecznej w tym temacie. Jak wynika z wielu bada艅, w spo艂ecze艅stwie polskim to kobiety stanowi膮 wi臋kszo艣膰 pod wzgl臋dem wykszta艂cenia, a nie s膮 w r贸wnym stopniu reprezentowane we w艂adzach sp贸艂ek czy w polityce.

Jakie wnioski nale偶y zatem wyci膮gn膮膰 z tej ciekawej dyskusji podczas konferencji? Czy jest mo偶liwa zatem wsp贸lna strategia dla Europy 艢rodkowo-Wschodniej? Rol膮 kobiet jest bycie cz臋艣ci膮 ruchu obywatelskiego. Prof. H.Daubler-Gmelin z Niemiec twierdzi, 偶e " Kobiety nie zdaj膮 sobie sprawy, 偶e musz膮 bra膰 sprawy w swoje r臋ce i si臋ga膰 po w艂adz臋", a jak celnie zauwa偶y艂 cytowany W. Brandt " Je艣li chcecie mie膰 bardziej ludzkie spo艂ecze艅stwo musicie pokona膰 m臋sk膮 dominacj臋".

W艣r贸d przedstawicielek tych pa艅stw podczas konferencji niejednokrotnie pojawi艂y si臋 stwierdzenia, kt贸re mo偶na z powodzeniem zebra膰 w ca艂o艣膰 jako plan dzia艂ania dla kobiet w tej cz臋艣ci Europy ale i na ca艂ym 艣wiecie:

- warto tworzy膰 regulacje prawne ( parytety, suwaki), lecz nie s膮 one wystarczaj膮ce by osi膮gn膮膰 wy偶szy udzia艂 kobiet w polityce. R贸wna reprezentacja to nie cel ostateczny, celem powinno by膰 upodmiotowienie kobiet, stworzenie im mo偶liwo艣ci dzia艂ania.

- potrzebne jest zatem tworzenie organizacji spo艂ecznych wspieraj膮cych wykszta艂cenie i pewno艣膰 siebie w艣r贸d kobiet. Nale偶y t艂umaczy膰 kobietom, 偶e polityka to nic trudnego, to sta艂e podejmowanie decyzji, z kt贸rymi maj膮 przecie偶 do czynienia na co dzie艅.

- nale偶y tworzy膰 sieci kontakt贸w i sieci wsparcia w艣r贸d kobiet (kobiety nie powinny rywalizowa膰 ze sob膮 tylko wsp贸艂pracowa膰)

- warto szuka膰 poparcia medi贸w, kt贸re mog膮 czynnie uczestniczy膰 w procesie podnoszenia 艣wiadomo艣ci spo艂ecznej

- kobiety powinny naciska膰 na Parlamenty w swoich kwestiach

- nale偶y wypracowa膰 i propagowa膰 w r贸偶nych krajach dobre wzorce post臋powania i walki z barierami ograniczaj膮cymi dost臋p kobiet do 偶ycia politycznego

- nie nale偶y kopiowa膰 m臋skiego stylu przyw贸dztwa tylko wykorzystywa膰 zasoby kobiet

- wi臋ksza ilo艣膰 kobiet w polityce 艂amie stereotypy spo艂eczne i psychologiczne, podsuwaj膮c wzorce post臋powania godne na艣ladowania. Nawet je艣li nie s膮 w stanie podejmowa膰 kwestii spo艂ecznych w parlamentach, to przez sam膮 ich obecno艣膰 podejmuj膮 te kwestie.

Na koniec pragn臋 podzieli膰 si臋 jeszcze jednym wnioskiem , bardzo cennym z tej konferencji - mianowicie, 偶e "Gender nie jest dane raz na zawsze, to co uda艂o si臋 ju偶 wypracowa膰 nale偶y piel臋gnowa膰 i wzmacnia膰" . Dzia艂ajmy wi臋c i wspierajmy si臋 drogie Panie na wzajem! 聽