Sondaże kampanii parlamentarnej 2011

 Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Onet i Tomasza Lisa na temat preferencji na stanowisko premiera w nowym rządzie.

Użytkownicy Onetu, którzy dzisiaj odpowiadali na pytanie Tomasza Lisa kto byłby dla Polski najlepszym premierem podjęli decyzję. Zdaniem przeważającej większości najlepiej na tym stanowisku sprawdziłby się Donald Tusk, za którym opowiedziało się 43 procent ankietowanych. - Myślałem, że Donald Tusk będzie miał mniejsze poparcie, a Kaczyński, biorąc pod uwagę aktywność prawicy w sieci - dużo większe - skomentował dla Onetu Tomasz Lis. W sondzie, która była dostępna na stronach Onetu wzięło udział blisko 45 tysięcy osób.

Nasi użytkownicy w sondzie wybierali pomiędzy liderem Platformy Obywatelskiej i obecnym premierem Donaldem Tuskiem, prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, a także byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Sprawdź kto kandyduje do parlamentu

Pierwsze miejsce, z poparciem blisko 19 tysięcy osób zajął Donald Tusk, który zdecydowanie pokonał swoich konkurentów. Tuska za najlepszego premiera dla Polski uznało dokładnie 43 procent ankietowanych. - Taki wynik Donalda Tuska niekoniecznie oznacza dobrą wiadomość dla PO. Wiele wskazuje na to, że większość Polaków Tuska lubi, z czego wcale nie wynika, że większość nie jest w takim albo innym stopniu zawiedziona rządami PO - ocenił Tomasz Lis.

Dziennikarz komentując wyniki sondy zastanawiał się też, czy taki wynik oznacza, że "9 października będziemy mieli referendum nad rządami Tuska i nad rządami PO", czy tak jak w ostatnich wyborach parlamentarnych "referendum pt. Czy chcesz rządów Kaczyńskiego?".

Na drugim miejscu w naszej sondzie, co może być sporym zaskoczeniem, uplasował się były prezydent Aleksander Kwaśniewski, na którego głos oddało 30 procent ankietowanych. - To dla Aleksandra Kwaśniewskiego znakomity wynik, w szczególności biorąc pod uwagę że od sześciu lat nie uczestniczy on w życiu politycznym na co dzień - komentuje Lis i dodaje, że "gdyby miał powstać rząd z SLD, którego premierem nie byłby Donald Tusk, to wariant z premierem Kwaśniewskim, mógłby stać się niespodziewanie całkiem realny". - Taki wynik Kwaśniewskiego sprawia też, że przestajemy się dziwić, gdy działacze SLD pytani o jego premierostwo, mówią że to świetny kandydat, a nie ucinają rozmowy krótkim stwierdzeniem - "Naszym kandydatem jest Grzegorz Napieralski" - stwierdza Tomasz Lis w komentarzu dla Onetu.

Między Aleksandrem Kwaśniewskim i Jarosławem Kaczyńskim nie zanotowaliśmy wielkiej różnicy jednak na finiszu lepszy okazał się były prezydent. Na prezesa PiS swój głos oddało blisko 12 tys. użytkowników, co stanowiło 27 procent ogólnej liczby ankietowanych.