Women World Leaders

Laura A. Liswood, Women World Leaders,

Wydawnictwo: The Council Press, Washington D.C. USA, 2009

Można kupić na www.amazon.com, www.aspenintitute.com, www.cwwl.org

"Możemy zmieniać świat razem. Kiedyś słyszałam takie słowa: kobiety są jak" płatki śniegu: jeden pojedynczy może stopnieć, ale razem możemy zatrzymać ruch".

Książka Laury Liswood powstała na bazie przeprowadzonych 19 wywiadów z kobietami, głowami państw i szefowymi rządów na całym świecie, w tym również z Hanną Suchocką - Panią Premier z Polski. Autorka szczególną uwagę zwróciła na motywacje i przesłanki, którymi kierowały się dzisiejsze kobiety przywódcy by wejść do świata polityki.  Wielokrotnie nie planowały one kariery politycznej, tak jak ich koledzy. Podkreśla i analizuje wiele przeciwności jak również słów krytyki, z jakimi musiały sobie one poradzić chcąc sprostać przywództwu, którego się podjęły. Zawsze były bardziej surowo oceniane niż przywódcy płci męskiej. W książce możemy znaleźć biografie każdej z liderek, jak i podstawowe informacje na temat sytuacji kobiet w krajach, w których sprawowały rządy. Znajdziemy też w książce wnikliwe informacje o polityce, zagrożeniach i perspektywach dla świata z punktu widzenia kobiet liderek. Co istotne dla samych kobiet - znajdą one wiele cennych wskazówek jak aspirować do roli liderek i jak wychowywać własne córki by nie musiały one pokonywać tyle trudności. Jak pisze sama autorka "zdała sobie sprawę, co nazywa "siłą lustra", że każdemu jest ciężko znaleźć odpowiedź na pytanie kim będzie w przyszłości, dopóki sam tego nie zobaczy. Jak mała dziewczynka może wiedzieć, że gdy w przyszłości dorośnie będzie Prezydentem USA? Można jej powiedzieć, ale bez wzorca, fizycznego obrazka czy przykładu innej kobiety, która takie stanowisko osiągnęła, musi ona bardzo wytężyć swą wyobraźnię by siebie samą zobaczyć na takim stanowisku". Jest to bardzo ważne dla wzorca, by zrozumieć, że kobiety są uprawnione do przewodzenia i posiadania głosu. Liswood  pisze także, że zrozumiała, iż kobiety przywódczynie są tak samo ważne dla demokracji jak mężczyźni przywódcy oraz, że prawdziwa demokracja będzie istniała tylko wtedy, gdy oboje kobiety i mężczyźni będą posiadali władzę, gdziekolwiek ona jest. Głosy kobiet mają taką samą wartość jak głosy męskie. Jak mówi Laura Liswood: " często powtarzam kobietom, że w rzeczywistości nie ma szklanego sufitu - jest tylko gruba warstwa mężczyzn".
                                           Bardzo dopingujące są jest słowa, którymi kończy słowo wstępne " Możemy zmieniać świat razem. Kiedyś słyszałam takie słowa: kobiety są jak" płatki śniegu: jeden pojedynczy może stopnieć, ale razem możemy zatrzymać ruch".


                                           Gorąco polecam tę pozycję wszystkim kobietom, zwłaszcza tym, które myślą o działalności politycznej.