Znaj swoją wartość

Mika Brzezinski - dziennikarka, gwiazda telewizji NBC, córka prof. Zbigniewa Brzezinskiego w wydanej książce "Znaj swoją wartość", bazując na doświadczeniach własnych oraz zaczerpniętych od innych znanych kobiet, pisze o roli i miejscu kobiet w życiu zawodowym ale też i politycznym.

 

Doszukuje się, w swej trafnej i wnikliwej ocenie, odpowiedzi na pytanie: dlaczego kobiety w pracy są niedowartościowane, zdecydowanie gorzej wynagradzane i pomijane często przy awansach. Zastanawia się w jaki sposób można zatrzeć te różnice między kobietą a mężczyzną oraz co na nie wpływa, w zakresie pełnionych funkcji, zajmowanych stanowisk, ilości pracy do wykonania czy osiągania różnego wynagrodzenia za tę samą pracę.

"Pragnienie bycia lubianą, branie wszystkiego do serca, poczucie, że otrzymały pracę, bo dopisało im szczęście oraz strach przed nieznanymi konsekwencjami to filtry, przez które wiele kobiet postrzega swoja pracę i które wpływają na ich sposoby reagowania. Ale filtry te rozmywają ostrość widzenia i odciągają uwagę od postawionych sobie celów".

Próbuje podpowiedzieć współczesnym kobietom jak walczyć o swe prawa, jak korzystać ze swych wartości, talentów, jak budować relacje, jak się promować i w jaki sposób godzić karierę zawodową z życiem osobistym. Wyraźnie podkreśla konieczność wypracowania przez kobiety strategicznego podejścia i znalezienia własnej strategii działania - np. poprzez odwoływanie się do dobrych relacji z organizacją. "Kobiety muszą nauczyć piąć się w górę" Do sformułowania ciekawych wniosków i udzielenia cennych rad upoważniły ją także wywiady, jakie przeprowadziła ze znanymi, amerykańskimi kobietami, którym udało się pogodzić te role. Przekazuje nam cenną naukę jak sięgać po to, czego się potrzebuje i co nam się należy, a co jest dla nas ważne. 

" Kobiety maja być twarde jak paznokcie a jednocześnie ciepłe jak grzanki" ( Ann Quindlen)

Gorąco polecam!