Zwycięstwo Prezydenta Baraka Obamy i kobiet w USA

Dziś tj. 06.11.2012 w nocy czasu polskiego Amerykanie wybrali na Prezydenta kolejny raz Baraka Obamę. W New Hampshire cała delegacja do Izby Reprezentantów i Senatu składać się też będzie wyłącznie z KOBIET ! To pierwszy taki przypadek w USA.

To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych - donoszą na swoim blogu obamakontraromney.blog.pl dziennikarze portalu Onet : Przemysław Henzel i Kamil Turecki.


Dzięki wyborom do Izby Reprezentantów i Senatu New Hampshire stanem, którego cała delegacja polityczna składa się wyłącznie z kobiet. Mandaty do Kongresu w wyborczym boju zdobyły we wtorek Demokratka Ann McLane Kuster i Republikanka Carol Shea-Porter. New Hampshire jest obecnie reprezentowane przez kongresmenkę Jeanne Shaheen i Republikankę Kelly Ayotte. Co więcej, Maggie Hassan z Partii Demokratycznej została wybrana na nowego gubernatora stanu. Zdaniem ekspertów, kobiecy skład delegacji do Kongresu to przełomowy krok, ponieważ New Hampshire odgrywa sporą rolę w procesie nominacji kandydatów na urząd prezydenta.  W tegorocznych wyborach do Izby Reprezentantów zwyciężyli Republikanie, podczas gdy w wyborach do Senatu triumfowali Demokraci.
Jednocześnie oprócz tego rekordu został pobity kolejny rekord w ilości wydanych pieniędzy na kampanię wyborczą.  Tegoroczne wybory prezydenckie i do Kongresu będą najdroższymi w historii. Zgodnie z szacunkami Responsive Politics Center amerykańskie zmagania kosztowały 5,8 miliarda dolarów. To o ponad 400 mln więcej aniżeli cztery lata temu, gdy 44. prezydentem USA został Barack Obama.

Koszty samego wyścigu fotel prezydenta opiewają na kwotę 2,5 mld dolarów, do Kongresu ok. 1,8 mld dolarów.  Najwięcej przeznaczono na reklamy i spoty w mediach. W dalszej kolejności na kwestie administracyjne i kwestowanie.

Największymi darczyńcami obozu Demokratów byli: Uniwersytet Kalifornijski, Microsoft, Google, Uniwersytet Harvarda i amerykański rząd. Republikanów najbardziej wspierali: Goldman Sachs, Bank of America, JP Morgan Chas&Co, Morgan Stanley i Credit Suisse Group.